Právě si prohlížíte POOTEVŘENÝMI DVEŘMI DO DÍLNY SESTER DOMINIKÁNEK

POOTEVŘENÝMI DVEŘMI DO DÍLNY SESTER DOMINIKÁNEK

Nabízíme nádherné výrobky sester Dominikánek:  jejich čisté práce – ručně malované dárkové svíčky s duchovními motivy: dárkové, křestní i ke sv. přijímání a také vyšívané křestní roušky, růžence z klokočí z klášterní zahrady a dokonce o obrázky s Andělem strážným do dětských pokojíčků. Chcete nakouknout do jejich dílničky?

Dárkové svíčky slaví velký úspěch pro své velmi jemné, krásné a originální motivy. Nejčastěji po nich lidé sáhnou jako po žhnoucích společnicích k modlitbě. Sestry o jejich výrobě vyprávějí: Zdobíme kvalitní parafínové svíčky, se kterými máme velmi dobré zkušenosti. Ke zdobení pak používáme barevné voskové pláty a speciální barvy. Motivy a vzory jsou, až na několik výjimek, naše vlastní. Technik zdobení používáme celou řadu – vyřezávání motivů z plátů podle šablon, mozaiku, skládané motivy, spojování plátů tavením a hnětením, volné tvarování plátů, motivy kreslené a malované spec. barvami přímo na svíčky nebo na fólie s následným přenesením. Každá svíčka je vždycky originál, který nám skutečně projde rukama – podle složitosti motivu a použité techniky trvá zdobení jednoho kusu 20 – 60 minut. Na tematické svíčky (Duch Svatý, mariánské, eucharistie, vánoční…) pak při balení rády dáváme visačky s naším logem a krátkým biblickým citátem – což je takové naše šíření Božího slova.

sestry_znojmo_1_web

Neméně krásné jsou svíce křestní, ke kterým sestry vyrábí také vyšívané křestní roušky se stejnými motivy a které se tak vhodně doplňují do sady. K jejich výrobě sestry říkají: “Křestní roušky vyšíváme opět podle našich původních motivů – ručně na vyšívacím stroji. Sestra při vyšívání sama vede roušku pod jehlou stroje a zároveň reguluje i šířku stehu – práce vyžaduje hodně zkušeností, ale proti výrobkům ze strojů programovaných počítačem si taková výšivka uchovává živost doteku lidské ruky. Hotové roušky také samy dokončujeme – olemujeme krajkou a vyrovnáme. Motivy na rouškách jde dobře kombinovat s těmi na našich křestních svíčkách, lidé mají často zájem o roušku se svíčkou komplet.”

sestry_znojmo_2_web

Klokočové růžence (a desátky růženců) s dárkovou kapsičkou dají skutečně hodně práce. Nám se na nich líbí, že korálky jsou z neokoukané přírodniny, které vypadají jako korálky a povyšují tak růženec na “šperk” hodný naší přímluvnkyně: “první semena našeho „klokočí“ jsme dostaly od našich sester v Polsku. Nyní si ho samy pěstujeme na naší zahradě: je to jednoletá rostlina vzhledem podobná např. ovsu. Sesbíraná semena se musí jednotlivě protáhnout jehlou a zevnitř vyčistit, což je veskrze ruční, časově velmi náročná práce. Potom se vzájemně spojují ocelovým drátkem pomocí ohýbacích kleštiček; připojíme křížek a drobné prvky.”

sestry_znojmo_5_web

 

Sestry nabídly také milý obrázek Anděla strážného – tradiční motiv, který se do dětských pokojíčků vrací stále znovu a znovu. “Obrázek anděla strážného je původně kreslený uměleckými tužkami podle jednoho starého lidového barvotisku. Barvotiskový motiv se nám totiž velmi líbil a zdálo se nám škoda nechat zmizet takový povzbudivý obrázek někde ve sběru, a tak jsme ho co nejvěrněji překreslily. Zarámované obrázky, které vám posíláme, jsou digitální fotokopie z této naší původní kresby. Je to jednoduchý dárek zamýšlený pro dětský pokoj, aby malým připomínal ochránce jejich duše.”